התמכרות למין: מה זה ואיך לטפל בו

התמכרות למין היא הפרעה נפשית המאופיינת במחשבות והתנהגויות מיניות כפייתיות המשפיעות לרעה על חייו של אדם. אנשים עם התמכרות למין עשויים לבלות כמויות עצומות של זמן במרדף אחר פעילויות מיניות, להישאר עסוקים בפנטזיות מיניות, או לעסוק בהתנהגויות שיש להן השלכות כואבות. על פי המועצה הלאומית להתמכרות מינית וכפייתיות, התמכרות למין משפיעה על כ-8-10% מהאוכלוסייה, כאשר שכיחות ההפרעה גבוהה במיוחד בקרב אלו החווים קושי במערכות היחסים הרומנטיות העיקריות שלהם.

למרות שכבר זמן רב קיימת סטיגמה סביב התנהגות מינית ותפקידה בחייהם של אנשים, רק לאחרונה החלו אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש להכיר בהתמכרות למין כהפרעה ממשית. כתוצאה מכך, גוברת המודעות הן בקרב העוסקים בתחום בריאות הנפש והן בקרב הציבור להתמכרות למין ולהשלכותיה. ככל שיותר אנשים פונים לקבלת טיפול בהתמכרותם למין, יש צורך הולך וגובר להבין בצורה מדויקת יותר את ההפרעה הזו.

המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM) אינו כולל כיום הגדרה רשמית של התמכרות למין, וזה מצב שנוטה להיות מאוד אינדיבידואלי ומורכב בהצגתו. עם זאת, מטפלים רבים מסתמכים על שורה של קריטריונים אבחוניים שהתווה פטריק קרנס, חלוץ בתחום ההתמכרות למין, על מנת לסווג את התנהגותו של הפרט ככפייתית. קריטריוני האבחון של קארנס מורכבים משלושה מרכיבים: עיסוק, כפייה והשלכות.

עיסוק מתייחס לעיסוק של הפרט במחשבות, פנטזיות ופעילויות מיניות. הם עשויים לבלות כמויות עצומות של זמן בפנטזיות או בעיסוק בפעילויות מיניות, בניסיון לגשת לפורנוגרפיה ובחיפוש אחר שותפים מיניים חדשים. כפייה היא המשך העיסוק בפעילויות מיניות למרות השלכות שליליות, כגון מערכות יחסים שבורות, קריירות הרוסות, אשמה או חרטה בלתי נמנעות. פעילויות אלה עשויות לכלול רמות מוגזמות של פעילות מינית, מציצנות, אקסהיביציוניזם או עיסוקים מיניים מקוונים. לבסוף, התוצאות מתייחסות להשפעה השלילית החמורה שיש להתנהגויות אלה על חייו של האדם, כגון השלכות כלכליות או משפטיות, חוסר קשר רגשי לאחרים או השפעה חמורה על ההערכה העצמית.

אין תשובה מקיפה מדוע אדם עלול לפתח התמכרות למין, אך ישנן תיאוריות שונות המסבירות את תחילתה. אנשי מקצוע רבים בתחום בריאות הנפש מניחים כי להתמכרות למין יש יסודות פסיכולוגיים וביולוגיים כאחד. נהוג לחשוב כי גורמי לחץ פסיכולוגיים, כגון טראומת ילדות לא פתורה, בעיות התקשרות או תחושות של תיעוב עצמי עלולים לגרום לאנשים להשתמש בהתנהגות מינית כדרך להתמודד עם החרדה או תחושת הריקנות שלהם. ביולוגיה עשויה גם לשחק תפקיד בהתפתחות התמכרות למין. לדוגמה, תיאוריות מסוימות מציעות כי התנהגות מינית בעייתית היא תוצאה של תקלה במעגלי התגמול של המוח, שבה הגירוי של ההתנהגות המינית נחווה כמהנה, ובכך מספק לאנשים מקור של נחמה או בריחה.

למרבה המזל, התמכרות למין היא מצב שניתן לטפל בו. מטפלים רבים מצאו כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) שימושי במיוחד בטיפול בהתמכרות למין. במהלך CBT, המטופל והמטפל עובדים יחד כדי לזהות את הגורמים הבסיסיים להתנהגות, כמו גם את הטריגרים הגורמים לאדם להישנות. לאחר מכן המטופל מקבל סט של מיומנויות כדי לעזור להם לנהל את התשוקה שלהם להתמודד טוב יותר עם מצבם. טיפולים אחרים, כגון פסיכותרפיה פסיכודינמית ותוכניות 12 צעדים עשויים גם הם להועיל בטיפול בהתמכרות למין.

באופן כללי, התמכרות למין היא מצב חמור הדורש התערבות מקצועית. מטרת הטיפול היא לעזור לאנשים להתמודד עם הבעיות הבסיסיות המניעות את התנהגותם, להחזיר את תחושת הערך העצמי שלהם ולבנות מחדש את מערכות היחסים שלהם עם האנשים החשובים להם ביותר. כמו כן, חיוני שאנשים ימצאו דרכים לחיות חיים מלאים ומשמעותיים מבלי להזדקק להתנהגות מינית בעייתית.

שאלות נפוצות

ש: עד כמה נפוצה התמכרות למין?
המלצה-Girls Top 100
ת: המועצה הלאומית להתמכרות מינית וכפייתיות מדווחת כי התמכרות למין משפיעה על כ 8-10% מהאוכלוסייה.

ש: מה כולל הטיפול בהתמכרות למין?
ת: הטיפול בהתמכרות למין כולל טיפול קוגניטיבי התנהגותי כדי לטפל בסיבות ובטריגרים הבסיסיים, כמו גם טיפולים אחרים כגון פסיכותרפיה פסיכודינמית ותוכניות 12 צעדים. מטרת הטיפול היא לעזור לאדם לטפל בבעיות המניעות את ההתנהגות, להחזיר את תחושת הערך העצמי שלו ולבנות מחדש מערכות יחסים.

תל אביב שלא תיאמן: לחקור את הלב ההומה של ישראל

תל אביב שלא תיאמן: לחקור את הלב ההומה של ישראל

תל אביב היא הלב של ישראל, מהחופים האיקוניים שלה ועד חיי הלילה התוססים שלה, יש משהו לכל אחד בעיר החוף הזו. כאחת הערים הידועות ביותר…

103 תנוחות סקס כדי לתבל את חיי האהבה שלך

103 תנוחות סקס כדי לתבל את חיי האהבה שלך

כשמדובר בהבטחת מערכת יחסים מינית בריאה ומוצלחת עם בן / בת הזוג שלך, מגוון הוא התבלין של החיים. עם מעל 103 תנוחות מין שונות לחקור,…

פתח תקווה: היסטוריה עשירה ועתיד מזהיר במרכז הארץ

פתח תקווה: היסטוריה עשירה ועתיד מזהיר במרכז הארץ

פתח תקווה היא עיר פרברית במרכז הארץ הממוקמת במטרופולין גוש דן, כ-16 ק"מ מזרחית לתל אביב. זוהי העיר הרביעית בגודלה בישראל ומתגוררים בה למעלה מ-220,000…